Korona-apu yrityksille

Etelä-Karjalan toimijat ovat yhdistäneet voimansa kuntarajat ylittävään yhteistyöhön. Mukana yhteistyössä ovat Lappeenrannan kaupungin Wirma yrityspalvelut, Etelä-Karjalan Yrittäjät ry, Business Mill -yrityshautomo sekä Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy. Toistaiseksi koronatukien haut ovat päättyneet. Kehityshankkeiden läpiviennissä voit olla yhteydessä edellä mainittuihin yritysneuvontaorganisaatioihin.

Ajankohtaiset toimenpiteet Etelä-Karjalassa:

Korona-APU yrittäjille 

Suomen Yrittäjät ovat koonneet nettisivulleen kattavan koronatietopaketin, jota päivitetään säännöllisesti. Linkki sivulle löytyy täältä

Business Finlandin ja ELY-keskusten rahoittamat korona-ajan kehitysprojektit ja niistä tehtävä raportointi ovat nostaneet tukea saaneiden yrittäjien keskuudessa kysymyksiä. 

Autamme kaikissa kehitysprojekteihin liittyvissä kysymyksissä, ota rohkeasti yhteyttä!

Muistathan, että yrityksen hyväksyessä rahoituksen, se sitoutuu rahoittajan rahoitusehtojen mukaiseen projektin toteutukseen, seurantaan sekä raportointiin. Osa rahoituksesta maksetaan projektin alkaessa ja loppuosa projektin päätyttyä, kun rahoittaja on hyväksynyt raportoinnin. Mikäli annettuja ehtoja ei noudateta, voi rahoittaja periä jo maksetun ennakon takaisin.

Toteutuksessa muista nämä:

  • Järjestä projektikirjanpito ja työajanseuranta heti alusta alkaen
  • Hyväksyttävistä kustannuksista löydät tietoa rahoituspäätöksestä, -ehdoista sekä rahoittajan verkkosivuilta
  • Noudata projektisuunnitelmaa ja tee muutoshakemus ajoissa, mikäli suunnitelmaa täytyy muuttaa
  • Suorita loppuraportointi projektin päätyttyä annettuun määräaikaan mennessä

Business Finland

Business Finlandin sivuilta ohjeet raportointiin

ELY-Keskukset

ELY keskukset toivovat yhteydenottoja ensisijaisesti sähköpostitse. Raportointi- ja maksatusjärjestelmässä on joulun aikaan vuosittainen noin kahden viikon pituinen päivityskatko, jolloin maksatuksia ei pystytä hoitamaan.

ELY:n sivuilta ohjeet raportointiin
 

Ota yhteyttä:

Lappeenrannan seutu: Wirma yrityspalvelut, puh. (05) 616 3000 
wirma@lappeenranta.fi  

Imatran seutu: Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy puh. (05) 235 2220
info@kehy.fi  

Yllä oleviin kanaviin tulevat yhteydenotot ohjataan Wirman, Kehyn, Business Millin ja Etelä-Karjalan Yrittäjien yritysneuvojille. Kaikki sähköiset yhteydenotot (yhteydenottolomakkeiden tai yleisen sähköpostin kautta) käsitellään vuorokauden aikana. Yrittäjä voi toki halutessaan olla myös yhteydessä omaan yritysneuvojaan.

Yritysneuvojien suorat yhteystiedot:

Lappeenrannan kaupunki, Wirma yrityspalvelut

sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@lappeenranta.fi 

Pirjo Kuuluvainen, p. 040 573 3870
Sampo Vehviläinen, p. 040 503 1010
Antti Tuomaala, p. 040 065 8203
Hanna Anttonen, p. 040 865 5576
Eeva Pihlajaniemi, p. 0440 523 056
Helena Laitinen, p. 045 602 0140
Emma Latvala, p. 050 330 4700

Business Mill -yrityshautomo, LAB ammattikorkeakoulu (Koko maakunta)

Mikko Ojapelto, p. 050 512 1853
mikko.ojapelto@lab.fi

Eero Seppälä, p. 040 828 9410
eero.seppala@lab.fi

Vesa Punkka, p. 040 7123735
vesa.punkka@lab.fi

Etelä-Karjalan yrittäjät (Koko maakunta)

Pasi Toropainen, p. 050 495 6888
pasi.toropainen@yrittajat.fi

Imatran Seudun Kehitysyhtiö

Antti Oravuo, p. 040 721 1310
antti.oravuo@kehy.fi

Sven Langbein, p. 045 269 2000
sven.langbein@kehy.fi

Miia Ruohio, p. 044 553 0021
miia.ruohio@kehy.fi

Jani Saajalehto, p. 040 544 1055
jani.saajalehto@kehy.fi

Pro Agria Etelä-Suomi (Erityisesti maaseutualueiden yritykset)

Antero Parkkonen, p. 0400 255 980
(myös Kehpa-konsultointi)
antero.parkkonen@progria.fi

Juha-Pekka Ryynänen, p. 044 481 1148
juha-pekka.ryynanen@proagria.fi

Sanna Lento-Kemppi, p. 040 544 7768
sanna.lento-kemppi@proagria.fi

Ole meihin yhteydessä

Lähetä viesti tai soita p. (05) 616 3400

Vastaamme puhelimeen arkisin 9 –16 välisenä aikana.