Ota yhteyttä

Etusivu » Korona-apu

 

06.10. sivusto päivittyy tilanteen mukaan ja tiedotamme yrittäjille suunntatuista toimenpiteistä aktiivisesti, ota sivu seurantaan!

 

Ajankohtaiset toimenpiteet Etelä-Karjalassa:
 

Korona-APU yrittäjille 

Etelä-Karjalan toimijat ovat yhdistäneet voimansa kuntarajat ylittävään yhteistyöhön. Mukana yhteistyössä ovat Lappeenrannan kaupungin Wirma yrityspalvelut, Etelä-Karjalan Yrittäjät ry, Business Mill -yrityshautomo sekä Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy. Toistaiseksi koronatukien haut ovat päättyneet. Kehityshankkeiden läpiviennissä voit olla yhteydessä edellä mainittuihin yritysneuvontaorganisaatioihin.
 

Business Finlandin ja ELY-keskusten rahoittamat korona-ajan kehitysprojektit ja niistä tehtävä raportointi ovat nostaneet tukea saaneiden yrittäjien keskuudessa kysymyksiä.

Yrityksen hyväksyessä rahoituksen, se sitoutuu rahoittajan rahoitusehtojen mukaiseen projektin toteutukseen, seurantaan sekä raportointiin. Osa rahoituksesta maksetaan projektin alkaessa ja loppuosa projektin päätyttyä, kun rahoittaja on hyväksynyt raportoinnin. Mikäli annettuja ehtoja ei noudateta, voi rahoittaja periä jo maksetun ennakon takaisin.

Toteutuksessa muista nämä:

  • Järjestä projektikirjanpito ja työajanseuranta heti alusta alkaen
  • Hyväksyttävistä kustannuksista löydät tietoa rahoituspäätöksestä, -ehdoista sekä rahoittajan verkkosivuilta
  • Noudata projektisuunnitelmaa ja tee muutoshakemus ajoissa, mikäli suunnitelmaa täytyy muuttaa
  • Suorita loppuraportointi projektin päätyttyä annettuun määräaikaan mennessä

Business Finland

Business Finlandin sivuilta ohjeet raportointiin

Seuraava koulutuswebinaari 14.10.2020 klo 9.00-10.30. Ilmoittaudu mukaan tästä!

ELY-Keskukset

ELY keskukset toivovat yhteydenottoja ensisijaisesti sähköpostitse. Raportointi- ja maksatusjärjestelmässä on joulun aikaan vuosittainen noin kahden viikon pituinen päivityskatko, jolloin maksatuksia ei pystytä hoitamaan.

ELY:n sivuilta ohjeet raportointiin
 

Ota yhteyttä:

 

Lappeenrannan seutu: Wirma yrityspalvelut, puh. (05) 616 3000
wirma@lappeenranta.fi  

Imatran seutu: Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy puh. (05) 235 2220
info@kehy.fi  

Yllä oleviin kanaviin tulevat yhteydenotot ohjataan Wirman, Kehyn, Business Millin ja Etelä-Karjalan Yrittäjien yritysneuvojille. Kaikki sähköiset yhteydenotot (yhteydenottolomakkeiden tai yleisen sähköpostin kautta) käsitellään vuorokauden aikana. Yrittäjä voi toki halutessaan olla myös yhteydessä omaan yritysneuvojaan.

 

Yritysneuvojien suorat yhteystiedot:

Lappeenrannan kaupunki, Wirma yrityspalvelut

Pirjo Kuuluvainen, p. 040 573 3870
pirjo.kuuluvainen@lappeenranta.fi

Sampo Vehviläinen, p. 040 503 1010
sampo.vehvilainen@lappeenranta.fi

Antti Tuomaala, p. 040 065 8203
antti.tuomaala@lappeenranta.fi

Jose Piironen, p. 040 158 7719
jose.piironen@lappeenranta.fi

Anni Peltola, p. 040 835 0036
anni.peltola@lappeenranta.fi

Katja Tyrisevä, 040 661 9975
katja.tyriseva@lappeenranta.fi
 

Business Mill -yrityshautomo, LAB ammattikorkeakoulu (Koko maakunta)

Mikko Ojapelto, p. 050 512 1853
mikko.ojapelto@lab.fi

Eero Seppälä, p. 040 828 9410
eero.seppala@lab.fi

Vesa Punkka, p. 040 7123735
vesa.punkka@lab.fi

 

Etelä-Karjalan yrittäjät (Koko maakunta)

Pasi Toropainen, p. 050 495 6888
pasi.toropainen@yrittajat.fi

Tarmo Soronen, p. 0400 187 864
tarmo.soronen@yrittajat.fi

 

Imatran Seudun Kehitysyhtiö

Antti Oravuo, p. 040 721 1310
antti.oravuo@kehy.fi

Sven Langbein, p. 045 269 2000
sven.langbein@kehy.fi

Miia Ruohio, p. 044 553 0021
miia.ruohio@kehy.fi

Jari Tamski, p. 044 721 3037
jari.tamski@kehy.fi

Katja Vehviläinen, p. 044 717 7991
katja.vehvilainen@kehy.fi
 

Pro Agria Etelä-Suomi (Erityisesti maaseutualueiden yritykset)

Antero Parkkonen, p. 0400 255 980
(myös Kehpa-konsultointi)
antero.parkkonen@progria.fi

Juha-Pekka Ryynänen, p. 044 481 1148
juha-pekka.ryynanen@proagria.fi

Sanna Lento-Kemppi, p. 040 544 7768
sanna.lento-kemppi@proagria.fi